Chcesz kupić spółkę – skorzystaj z ulgi konsolidacyjnej
Konsolidacja to naturalny proces w gospodarce, prowadzący do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku, wykorzystywany w celu osiągnięcia koncentracji kapitału, czy też korzyści skali. Aby ułatwiać ekspansję inwestycyjną polskich firm, ustawodawca przewidział możliwość preferencyjnego traktowania kosztów poniesionych w związku z przejmowaniem innych podmiotów – ulgę konsolidacyjną.
Ulga na konsolidację to uprawnienie podatnika CIT do odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty wydatków na nabycie udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną. W Polsce wyposażone w osobną osobowość prawną są spółki kapitałowe, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz proste spółki akcyjne.
Nie posiadają natomiast osobowości prawnej spółki osobowe: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Przy akwizycji takich spółek ulga konsolidacyjna nie znajdzie więc zastosowania. A jakie konkretnie podmioty mogą z niej skorzystać i jakie pozostałe warunki muszą zostać w tym celu spełnione?
Kto może skorzystać z ulgi
Zgodnie z art. 18ec ustawy o CIT, odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na nabycie udziałów (akcji) przysługuje podatnikowi CIT będącemu przedsiębiorcą, który uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych. Po ulgę konsolidacyjną nie mogą tym samym sięgać przedsiębiorcy wykazujący jedynie dochody pasywne.
W tym miejscu warto przypomnieć, że na mocy obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. przepisów, na gruncie ustawy o CIT rozróżniamy dwa rodzaje przychodów: przychody z zysków kapitałowych oraz z innych źródeł – zwane w uproszczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta